Nic tak nie zapowiada zbliżającego się lata, jak zapach potraw przyrządzanych na grillu. Aby zapewnić bezpieczeństwo i wydajność urządzenia, niezbędne jest kontrolowanie i czyszczenie urządzenia przynajmniej dwa razy do roku. Postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi poniżej, a Twój grill będzie zawsze w świetnej formie.
Krok 1
Usuwamy resztki żywności z rusztu, przekręcamy gałki regulacyjne na pozycję „HIGH” i pozwalamy, aby grill pracował przy zamkniętej pokrywie przez 5 do 10 minut albo, do momentu, gdy nie będzie się z niego wydobywał dym.
Nigdy nie używaj środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia piekarników. Są żrące i mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia.
Krok 2
Do czyszczenia rusztu najlepiej stosować długa mosiężną drucianą szczotkę. Należy pamiętać że grill jest gorący, dlatego niezbędne jest stosowanie rękawic kuchennych. Mycie rusztu i górnej ramy nie jest wymagane po każdym użyciu. W celu umycia tych części zastosować roztwór łagodnego płynu do naczyń i wody. Następnie spłukać gorącą wodą i dokładnie osuszyć miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Nie wolno pozostawiać mokrego rusztu do wyschnięcia ani myć w zmywarce. Podobnie jak żeliwne patelnie, ruszty żeliwne także należy co pewien czas smarować tłuszczem. Taka konserwacja zapewnia ochronę powłoki porcelanowej, ogranicza przywieranie grillowanych potraw oraz chroni ruszt przed rdzą. Rusztu nie wolno smarować tłuszczem zawierającym sól, np. margaryną czy masłem.
Krok 3
Stal nierdzewna jest często stosowana jako materiał do produkcji grilli, lub ich komponentów ze względu na ich wysoką jakość, trwałość i atrakcyjny wygląd. Należy jednak pamiętać, że stal nierdzewna łatwo ulega odbarwieniu i uszkodzeniu, zwłaszcza w momencie zastosowania niewłaściwych środków czyszczących. Do usunięcia pozostałości po żywności z blachy znajdującej się bezpośrednio nad palnikiem używamy skrobaka lub mosiężnej szczotki. Blacha pokryta jest matową porcelanową powłoką która ułatwia czyszczenie i zapobiega powstaniu rdzy. W przypadku nieumiejętnego obchodzenia się z tym systemem mogą pojawić się odpryski. Nie ma to wpływu na stosowanie lub wydajność systemu. Jeśli pojawi się rdza, należy usunąć ją przy pomocy skrobaka, a następnie pokryć olejem spożywczym.
Krok 4
Zdjąć palnik i sprawdzić, czy nie ma w nim pęknięć i śladów zużycia. Oczyścić zwężki Venturiego przy pomocy przepychacza lub szczotki, aby usunąć wszelkie blokady spowodowane przez pająki lub owady.
Krok 5
Oczyścić wnętrze piekarnika zdrapując jego boki przy użyciu skrobaka i odkurzając go. Zewnętrzne wykończenie należy umyć roztworem delikatnego mydła i wody. Dokładnie spłukać powierzchnię, a następnie przetrzeć kawałkiem materiału zamoczonym w oleju spożywczym. Na piekarnikach wykonanych ze stali nierdzewnej mogą pojawić się odbarwienia. Podczas grillowania, w powietrzu unoszą się cząsteczki tłuszczu, które tworzą osad na przedmiotach wokół grilla. Możesz się o tym przekonać, kiedy po sesji grillowania zdejmiesz okulary i zobaczysz, że pokryte są warstwą tłustego osadu. Kiedy tłuszcz osadza się na gorącej powierzchni, przypala się i przyjmuje formę złoto-brązowego nalotu, który może być odporny na środki czyszczące zalecane do konserwacji stali nierdzewnej. Taki nalot jest często mylony z rdzą lub przebarwieniem stali pod wpływem ciepła. Zgodnie z zaleceniami producentów stali nierdzewnej, nalot przypalonego tłuszczu można usunąć wodą amoniakalną, postępując zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Podstawowa metoda to namoczenie zabrudzonego elementu w ciepłym roztworze amoniaku ( wodzie amoniakalnej ), aż osad zmięknie, a następnie przemycie ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, na koniec należy przemyć czystą wodą i wytrzeć do sucha.
Krok 6
Po ponownym podłączeniu butli gazowej, sprawdzić szczelność, stan pokręteł, termometru i uchwytu. Wymiana tych przedmiotów odświeży wygląd grilla i sprawi, że urządzenie będzie wyglądało jak nowe.