Jak czyścić grille gazowe? Oto kilka pożytecznych wskazówek, które polecamy Państwu do wykonania, aby grill gazowy, który jest pod naszą opieką był zawsze gotowy do rozpoczęcia grillowej uczty, w dobrej kondycji i służył nam przez długie lata.
- Przed pierwszym grillowaniem każdy grill gazowy niezależnie od tego jakiego są one producenta powinniśmy wypalić, aby pozbyć się smarów technologicznych używanych do produkcji urządzenia. Proces wypalania polega na rozpaleniu palników grilla i doprowadzeniu do temperatury 250-300 0 C odczytywanej na termometrze w zamkniętej pokrywie. W tej temperaturze utrzymujemy grill przez około 15 minut, co pozwoli na wypalenie się smarów używanych na prasach produkujących części grilli. Po tym czasie gdy grill przestanie już dymić możemy rozpoczynać grillowanie potraw.
- Podobną czynność powinniśmy wykonać po każdym grillowaniu gdy na rusztach pozostają resztki pożywienia. Zapalamy wszystkie palniki naszego grilla i w temperaturze ok 250- 300 0C wypalajmy przez ok 15 minut pozostałe na rusztach zanieczyszczenia organiczne. W wysokiej temperaturze pozbędziemy się resztek potraw, które przywierają do rusztów na zasadzie tzw.pyrolizy. Wysoka temperatura korzystnie wpływa również na oczyszczenie znajdujących się pod rusztem blach aromatyzerów, palnika, oraz dolnej części piekarnika.
- Opróżniamy znajdujący się pod piekarnikiem pojemnik, w którym gromadził się nadmiar powstałego podczas grillowania tłuszczu.
- Powstały w wyniku wypalania pył oraz resztki spalonych potraw usuwamy przy pomocy szczotki stalowej, czyszcząc dokładnie obie strony rusztów, aromatyzerów, palniki oraz dolną część piekarnika.
- Wyjmujemy z grilla ruszty i aromatyzery, a zgromadzone w piekarniku pyły i zanieczyszczenia usuwamy przy pomocy domowego odkurzacza. Tą czynność wykonujemy zazwyczaj 2-3 razy podczas całego sezonu grillowania, a w szczególności gdy przygotowujemy grilla na zimową przerwę
- Żeliwne ruszty grilla nie lubią wilgoci, dlatego powinniśmy je zabezpieczyć cienką warstwą oleju jadalnego i umieścić w suchym miejscu. Najlepiej je przechowywać w garażu lub w domu, gdzie przezimują w doskonałym stanie.
- Plastikowe półki i wózek z kołami myjemy letnią wodą z mydłem, a po wyschnięciu, możemy zabezpieczyć np. preparatem do czyszczenia kokpitów samochodowych.
- Stalowe części piekarnika, półki boczne oraz stalowe drzwi czyścimy przy pomocy dostępnych na rynku preparatów do czyszczenia wyrobów ze stali szlachetnej.
- Na okres zimowy zakręcamy butlę gazową, stanowiącą paliwo naszego grilla i odkręcamy z niej reduktor.
- Przykrywamy grill pokrowcem, spinamy rzepy pod półkami, aby nie podwiewał kurz i brud oraz ustawiamy go w dowolnym miejscu naszego ogrodu, tarasu czy patio.