Grill gazowy czy na węgiel, kluczowa decyzja
Często spotykamy się z opinią, że grill węglowy jest lepszym rozwiązaniem niż grill gazowy. Grillujący na grillach węglowych przekonują, że to właśnie dzięki węglowi uzyskujemy wyjątkowy smak i aromat grillowanego mięsa. Wierzą, że sam proces rozpalania grilla doprowadza do uwolnienia zapachów dymu nieporównywalnych z niczym innym. Jednak rosnąca z każdym rokiem rzesza posiadaczy grilli gazowych obala ten mit i stawia argumenty przemawiające za grillowaniem na grillach gazowych.
Rozpalanie grilla węglowego
Aby skutecznie rozpalić węgiel w grillu węglowym, stosujemy różnego rodzaju podpałki i chociaż są one bardzo skuteczne to także bardzo toksyczne. Często musimy bardzo długo czekać, aby drażniący podczas ich spalania zapach przestał nas niepokoić. Toksyczność podpałek nie znika wraz z niemiłym zapachem, ale często utrzymuje się na węglu jeszcze długo podczas grillowania. Do rozpalania grilla węglowego używamy często specjalnych dmuchaw podtrzymujących żar i doprowadzających do szybszego zapalenia się większej ilości węgla. Ich stosowanie jest powodem rozdmuchiwania pyłu węglowego, który osiada na naszej odzieży i twarzy, drażniąc oczy i nos. Stosując brykiet w grillu, musimy mieć świadomość, że do jego zlepienia używane są substancje smoliste, których spalanie w grillu powoduje powstanie toksycznego dymu. Proces rozpalania grilla węglowego to z reguły ok. pół godziny zmagań, zanim przystąpimy do układania na rusztach przygotowanych potraw. Czas ten moglibyśmy poświęcić na miłą rozmowę z przybyłymi na spotkanie gośćmi.
Utrzymanie odpowiedniej temperatury w trakcie grillowania
Osiągnięcie i utrzymanie stałej temperatury w grillu węglowym jest nie lada wyzwaniem. Węgiel jest kapryśny i często różne jego kawałki palą się z różną mocą i temperaturą. Większość z nas pamięta, jak wygląda i smakuje mięso, które przypaliło się na grillu, ponieważ nie zdążyliśmy opanować płonącego tłuszczu skapującego na rozżarzony palący się węgiel. Wygląd i smak to jeszcze nie wszystko, ponieważ tłuszcz spalający się na węglu wytwarza toksyny, które w postaci dymów są wchłaniane przez grillowane potrawy, które następnie są spożywane przez nas. Mimo iż niektóre grille węglowe posiadają w pokrywach termometry, bardzo trudno jest utrzymać na grillu węglowym stałą stabilną temperaturę odpowiednią dla umieszczonych na rusztach potraw. W związku z tym często nasze potrawy są zwęglone z zewnątrz, a surowe w środku.
Zakończenie grillowania
Kończąc grillowanie, mamy dwa wyjścia albo czekamy, aż reszta węgla się wypali i będziemy mogli bezpiecznie udać się na spoczynek, albo zalewamy żarzące się jeszcze węgle wodą, co z kolei wpływa niekorzystnie na utrzymanie grilla w należytej czystości i ochronę przed korozją. Każdy grill przed ponownym użyciem powinien być dokładnie oczyszczony. W przypadku grilla węglowego jest to nie lada wyzwaniem. Ciężko oczyścić wnętrze grilla z wypalonego węgla pomieszanego z wytopionym tłuszczem , dlatego czynność tą często odkładamy na później i ograniczamy się jedynie do oczyszczenia rusztów grilla. Powoduje to mieszanie się starych zapachów z poprzednich grillowań i często doprowadza do zniekształcenia smaku i zapachu przygotowywanych na bieżąco przysmaków.
A jak to się odbywa na grillach gazowych Broil King
Rozpalenie grilla gazowego Broil King nawet w zimie zajmie nam nie więcej niż kilka sekund, a optymalną, stabilną temperaturę grillowania uzyskamy już po kilku minutach. Grille gazowe kontrolujemy dzięki zaworom dozującym ilość gazu podawanego palnikom oraz termometrowi w pokrywie grilla. Powierzchnia rusztów grilla gazowego dzięki zastosowaniu aromatyzerów jest rozgrzewana równomiernie, zapewniając optymalne warunki grillowanym potrawom. Aromatyzery to specjalnie pofałdowane blachy znajdujące się nad palnikami. Ich zadaniem jest oczywiście ochrona palników przed zapaleniem się tłuszczu, ale przede wszystkim odparowywanie skapujących tłuszczy i przypraw. Im większą powierzchnię w grillu zajmują aromatyzery, tym smaczniejsze i bardziej pachnące otrzymamy potrawy. Zapachy powstające podczas aromatyzacji wracają do grillowanych potraw w postaci zapachowej pary i dlatego bardzo ciężko jest odróżnić potrawy grillowane na obu typach grilli. W każdej chwili możemy reagować, nie dopuszczając, aby nasz grill gazowy nadmiernie się rozgrzał. Należy dodać, iż grille gazowe osiągają w krótkim czasie dużo wyższe temperatury. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przygotowywania potraw wymagających wysokich temperatur, w krótkim okresie np. steków czy pizzy. W grillach gazowych Broil King grillujemy przy zamkniętej pokrywie, co zdecydowanie wpływa na oszczędność paliwa. Ponadto grille te z reguły posiadają kilka podstawowych palników, dając możliwość dodatkowej regulacji temperatury w różnych obszarach piekarnika.
Natychmiastowe wyłączenie i wygodne czyszczenie
Po skończonym grillowaniu tak samo szybko, jak podczas rozpalania, jednym ruchem wyłączamy każdego grilla gazowego Broil King zamykając dopływ gazu i nie musimy czekać, aż węgiel czy brykiet się wypali lub zalewać go wodą. Wygoda użytkowania grilla gazowego to także proste czynności po grillowaniu. Czyszczenie piekarnika ogranicza się do „wypalenia grilla”, czyli rozgrzania go do maksymalnej temperatury i przetarcia rusztów drucianą szczotką. W zależności od częstotliwości grillowania i zabrudzenia grilla powinniśmy przynajmniej raz w sezonie zdemontować palnik i oczyścić dokładnie całego grilla.
Pomożemy w wyborze
Jeżeli w dalszym ciągu jesteś nie zdecydowany, pomożemy podjąć tę kluczową decyzję, abyś wybrał grill, który przyniesie satysfakcję i radość z grillowania. Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji, zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym, gdy jest dużo czasu do rozpoczęcia nowego sezonu grillowania. To czas na podjęcie tego ważnego wyboru. Zapraszamy do kontaktu www.polgrill.pl