Ile gazu spala grill gazowy.
Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez potencjalnych klientów zamierzających nabyć swój pierwszy grill gazowy jest prośba o określenie zużycia gazu jaki spala grill podczas grillowania. Trudność określenia tego parametru determinują różne rodzaje grillowanych potraw, ilość wykorzystywanych palników, oraz zmieniające się warunki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu. Ważnym parametrem jest również rodzaj gazu jaki zamierzamy wykorzystywać podczas grillowania. Pytania te mają na celu określenie jak często będziemy musieli wymienić pustą butlę na pełną i z jakimi kosztami to się wiąże.
Parametry spalania gazu
Najważniejszym parametrem determinującym zużycie gazu jest oczywiście wielkość grilla, co zawsze wiąże się z ilością zamontowanych palników gazowych. Im powierzchnia grillowania jest większa tym więcej palników służy do jej szybkiego rozgrzania, a potem do utrzymywania wymaganej temperatury podczas grillowania. Każdy markowy grill gazowy posiada na tabliczce identyfikacyjnej informację o zużyciu gazu na godzinę grillowania, przy założeniu że palniki ustawione są w pozycji maximum. Należy jednak zaznaczyć, że w grillach Broil King oraz Napoleon pozycję maximum używamy z reguły tylko do rozgrzania urządzenia do wysokich temperatur (250-350 0C ), a po umieszczeniu na rusztach potraw temperaturę nieco zmniejszamy redukując dopływ gazu do palników. W przypadku grillowania pizzy lub steków wysoką temperaturę utrzymujemy przez cały okres grillowania, ale z reguły wystarczy ok 10 minut aby potrawy te były idealnie przygotowane i gotowe do podania gościom.
Często podawanym parametrem technicznym w specyfikacjach modeli grilli gazowych jest moc palników podawana w kW (kilowat). Jest to też parametr pozwalający użytkownikowi obliczyć zużycie gazu podczas godzinnego grillowania. Aby osiągnąć moc jednego kilowata [1 kW ] palący się przez godzinę palnik zużywa ok 73 g gazu. Z łatwością możemy więc możemy obliczyć ile gazu na godzinę zużyje grill o podanej przez producenta mocy palników.
W przypadku wyboru grilla należy w szczególności zwrócić uwagę na budowę jego elementów, które powinny zagwarantować jak najmniejsze ubytki temperatury podczas grillowania. Im bardziej grill jest zabudowany i zamknięty tym ubytki temperatury i zużycie gazu jest mniejsze. Ma na to wpływ wielkość i grubość aromatyzerów, które podobnie jak grube żeliwne lub stalowe ruszty znajdujące się nad nimi utrzymują temperaturę wewnątrz grilla. Olbrzymie znaczenie dla utrzymania temperatury wewnątrz grilla ma również budowa pokrywy i spodu piekarnika. Im wyższej jakości materiałów użyto do ich produkcji tym grill jest bardziej ekonomiczny i nawet podczas zimowego grillowania uzyskuje odpowiednie temperatury. Unikamy też efektu komina, który występuje często w gorzej wyposażonych grillach powodując przy każdorazowym otwieraniu pokrywy wywiewanie wysokiej temperatury z wnętrza komory grilla i konieczność ponownego jej rozgrzewania.
Ilość gazu spalanego przez grilla zawsze można obliczyć i w miarę dokładnie przewidzieć, jednak abyśmy nie musieli przerywać grillowania z powodu braku gazu w trakcie imprezy proponujemy zaopatrzenie się w drugą butlę lub specjalny czujnik sprawdzający poziom gazu w butli.
Poniżej maksymalne zużycie gazu przy określonej mocy palników w trakcie grillowania z palnikami ustawionymi na wysoką temperaturę. (max)
Moc Palników kW/h max. zużycie gazu g/h ilość godzin na 11 kg.butli
5,25 380 29
6,9 500 22
8,8 640 17
11,4 830 14
12,0 870 12
13,2 960 11
16,0 1164 10
17,6 1280 8,5
Poniżej grill gazowy Broil King Sovereign 90 o mocy palników 13,2 kW