Grille gazowe są coraz częściej widywane w ogrodach Polaków. To dobry i praktyczny sposób na przyrządzanie potraw z grilla, dlatego też grille gazowe w wielu przypadkach całkowicie wypierają najpopularniejsze grille na węgiel. Jak jednak obchodzić się z grillem gazowym i jak go przechowywać, by służył nam długie lata?
Sposób na całoroczne grillowanie
Grille gazowe zostały stworzone z myślą o tych, którzy nie lubią odmawiać sobie grillowania przez cały rok. Najczęściej słysząc hasło “grill” mamy przed oczami skojarzenia z piękną, słoneczną pogodą i przyjęcie w wiosennym lub letnim ogrodzie. Grill gazowy pozwala nam cieszyć się grillowanymi potrawami przez cały rok.
Grill gazowy z powodzeniem może być przechowywany na tarasie lub w altanie w ogrodzie – warto jednak pamiętać, by odpowiednio go zabezpieczyć np. w czasie mocnych ulew. Na takim grillu możemy przygotowywać dania także jesienią, w chłodniejsze dni, nawet lekko deszczowe. Producenci najlepszych na rynku grilli gazowych (jak chociażby Broil King) zachęcają do grillowania 365 dni w roku, nawet mroźną zimą. Ani mrozy, ani deszcze nie przeszkadzają w przypadku grilla gazowego w grillowaniu, gdyż działa on trochę jak termos – dzięki stali i żeliwnym częściom świetnie zatrzymuje ciepło wewnątrz.
Z całym przekonaniem więc można stwierdzić, iż grill gazowy można przechowywać na dworze (w altanie, na balkonie lub tarasie), ale poleca się, by w okresie jesienno- zimowym oraz w czasie deszczów odpowiednio go zabezpieczać przed niekorzystną aurą i opadami.
Jak zabezpieczyć grill gazowy?
Zawsze, po każdym użyciu grilla gazowego, należy go wyczyścić, a bardzo ważne jest, by to zrobić przed okresem zimowym, w którym nie będziemy mieli zamiaru go używać. Wyczyszczenie grilla zapobiegnie jego korodowaniu oraz oksydacji, a także sprawi, by do grilla nie podchodziły gryzonie skuszone zapachami resztek jedzenia. Gdy już odpowiednio wyczyścimy elementy grilla, warto pokryć je sporą warstwą spożywczego tłuszczu- to zdecydowanie wpłynie pozytywnie na żywotność i rusztu i aromatyzerów oraz innych elementów. Olej nie dopuści do grilla wilgoci, a co za tym idzie, ochroni jego elementy przed pojawieniem się rdzy.
Trzeba pamiętać o tym, by zawsze dobrze zakręcić butlę z gazem oraz odpiąć od niej reduktor ciśnienia gazu. Butli z gazem nie przechowujemy w zamkniętych pomieszczeniach- jeśli więc zostawiamy grilla na zimę w ogrodzie (np. w altanie), niech butla pozostanie w grillu. Tak jak pisaliśmy – grilla gazowego z powodzeniem i bez obaw można przechowywać na dworze, ale obowiązkowo zabezpieczyć go trzeba odpowiednim pokrowcem. Warto zainwestować w firmowy pokrowiec dobrej jakości, który dedykowany jest danemu modelowi grilla. Ważną kwestią jest to, by raz na jakiś czas zdjąć pokrowiec i sprawdzić, czy nasz grill nie ulega zawilgoceniu lub czy nie dzieje się z nim coś innego.
Grillować można przez okrągły rok, ale jeśli mamy taką możliwość, warto na zimę schować grilla gazowego do garażu czy jakiegoś pomieszczenia gospodarczego.