Rodzaje rusztów w grillach Broil King.
Jedną z najważniejszych części każdego grilla niezależnie od sposobu jego ogrzewania jest ruszt. To on ma bezpośredni kontakt z potrawami, które poddajemy działaniu wysokich temperatur i aromatyzacji podczas grillowania. Od rodzaju rusztów zależy więc sposób, szybkość i jakość grillowania. Najlepsi producenci grillów, do których należy kanadyjska firma Broil King proponują do swoich urządzeń do grillowania cztery rodzaje rusztów.
Ruszty żeliwne
Ruszty żeliwne należą do najbardziej poszukiwanych ze względu na wyjątkowe właściwości kumulacji temperatury. Charakteryzuje je duża gęstość materiału, dzięki czemu po rozgrzaniu są w stanie utrzymywać odpowiednią temperaturę i przekazywać ją równomiernie do grillowanych na nich potraw. Im ruszt jest grubszy, tym wygodniej i lepiej się na nim grilluje. Potrawy grillowane na rusztach żeliwnych nawet po wyłączeniu czy wygaszeniu grilla będą utrzymywały podwyższoną temperaturę, ponieważ taki ruszt powoli traci ciepło. Możemy więc jeszcze po wyłączeniu grilla przez dłuższy czas utrzymywać potrawy w gotowości do podania gościom. Dzieje się tak, ponieważ żeliwo jest ciężkie i chropowate, a w jego składzie znajduje się ponad 2% węgla.
Rodzaje rusztów żeliwnych
Większość grillów Broil King zostało wyposażonych w grube dwustronne ruszty żeliwne. Możemy je znaleźć w grillach serii Monarch, Signet, Baron i Regal. To tzw. ruszty Flaw-R-Cast™. Ich daszkowa konstrukcja przyczynia się do dodatkowej aromatyzacji grillowanych potraw. Odległości pomiędzy szczytami rusztów to zaledwie 2 cm. Dzięki temu doskonale i równomiernie karmelizują potrawy, nadając im wyjątkowy smak. Ich ostre krawędzie umożliwiają otrzymanie diamentowego wzoru na grillowanych potrawach. Gdy ruszt odwrócimy na drugą rynienkowatą stronę, otrzymujemy idealną powierzchnię do grillowania tłustych potraw. Teraz odległość pomiędzy żeberkami wynosi tylko 6 mm. Dzięki temu uzyskano taką szerokość rusztów, która umożliwia odprowadzenie nadmiaru soków do krawędzi piekarnika.
W ten sposób ograniczamy spalanie nadmiernej ilości tłuszczu i unikamy jego zapaleniu. Rynienkowata strona rusztów, dzięki wstępnemu odparowywaniu staje się też pierwszym aromatyzerem w grillu. Jednak żeliwne ruszty to nie tylko same zalety. Wymagają więcej czasu, aby prawidłowo je oczyścić i zabezpieczyć. Porowate żeliwo ma skłonności do rdzewienia, ponieważ wszechobecna wilgoć wchodzi w jego szczeliny. Aby zmniejszyć tę absorpcję, zostały one pokryte spiekiem ceramicznym. Jest on porowaty, aby nie popękał podczas częstych zmian temperatury. Dlatego po grillowaniu, wypaleniu i oczyszczeniu powinniśmy zabezpieczyć go tłuszczem roślinnym. Najlepiej użyć do tego oleju rzepakowego lub kokosowego, który wypełni i zakonserwuje porowatą powierzchnię rusztów również wewnątrz.
Grille gazowe Royal 320, Gem 310, Porta-Chef 320 oraz Seria grillów Broil King Crown zostały wyposażone w nieco cieńsze ruszty żeliwne. Zachowana została ich budowa dwustronna z ostrymi krawędziami po jednej i rowkiem po drugiej stronie. Do ich odlewu użyto mniejszej ilości żeliwa, dlatego trochę wolniej kumulują temperaturę i mają płytsze rowki odprowadzające tłuszcz.
Najtańszy grill gazowy Broil King BK 310 wyposażono w ruszt żeliwny jednostronny, w którym odległości pomiędzy żeberkami wynosi 11 mm. Taki ruszt ma nieco mniejszą moc grzewczą, co odbija się na wydajności grillowania. Nadrobimy to palnikami, które częściej będą pracowały ustawione na maksimum.
Ruszty stalowe dwustronne
Grille gazowe Broil King serii Imperial jako jedyne zostały wyposażone w dwustronne ruszty wykonane z odlewu stali szlachetnej o symbolu 304. Ta Stal charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na korozję. Stalowy dwustronny ruszt jest więc bardzo wytrzymały i praktycznie niezniszczalny. Odlewany ze stali posiada zarówno ostrą stronę stożkową, jak i wklęsłą stronę rynnową. Działa identycznie jak żeliwny ruszt Flaw-R-Cast, więc i efekty grillowania będą porównywalne. Podobnie jak ruszt żeliwny posiada mikroskopijną porowatość, dlatego również ten ruszt powinniśmy oliwić, aby uzyskać nieprzywierającą powłokę. Jedyną ich wadą jest krótszy czas utrzymywania temperatury niż w przypadku rusztów żeliwnych.
Ruszty ze stalowych prętów
Do niedawna grille gazowe Serii Regal wyposażone były w stalowe ruszty wykonane z 9 mm prętów stali szlachetnej. Grubość prętów i 17 mm odległość pomiędzy nimi gwarantowała doskonałą kumulację i utrzymanie temperatury. Gładka powierzchnia rusztów stalowych nie posiada mikro porów, dlatego należą one do najłatwiejszych do oczyszczenia i konserwacji. Aktualnie ruszty te można zakupić jako część zamienną i stosować wymiennie w grillach Imperial, Regal i Sovereign. Nieco cieńsze, bo 8 mm pręty stalowych rusztów możemy wymiennie zastosować za ruszty żeliwne w grillach gazowych Broil King Royal, Monarch, Signet i Baron. Znajdziecie je w zakładce „części zamienne do grillów” na naszych stronach i sklepie stacjonarnym.