Grille gazowe cieszą się dużą popularnością wśród amatorów grillowania. Głównie za sprawą tego, iż pozwalają one na grillowanie niemal w każdych warunkach pogodowych, są bardzo łatwe w obsłudze, nie wymagają uciążliwego rozpalania, a potrawy na nich przygotowywane są bardzo soczyste. Dziś kilka słów o tym jak konserwować i czyścić grill gazowy.
Czym czyścić grill gazowy?
Czyszczenie grilla to ważna kwestia i ze względu zdrowotnego (nikt chyba nie chce zjadać resztek z poprzedniego grillowania w nowo przygotowanym daniu), ale i ze względu na przedłużanie żywotności urządzenia. A przecież każdy chce, by wysokiej klasy grill, który nie kosztował mało służył nam jak najdłużej. Już na początku przygody z grillowaniem warto wyposażyć się w niezbędne akcesoria do czyszczenia grilla. W przypadku grilla gazowego może być to np. szczotka z włosiem ze stali do czyszczenia rusztu. Szczotka taka idealnie usunie resztki przypalonych potraw. Dodatkowo można zakupić także środek do czyszczenia zewnętrznych elementów grilla, a tych środków jest na rynku cała masa. Oczywiście mycie nie obejdzie się bez wody – wystarczy nieduża miska czy wiaderko z lekko ciepłą wodą i gąbka lub ścierka.
Skończyłem grillowanie i co dalej?
Warto dowiedzieć się jak poprawnie brać się za czyszczenie i konserwację grilla gazowego. Bardzo ważnym jest, by czyścić grilla po każdym grillowaniu – nie odkładamy nigdy tego na kolejny raz. Regularne czyszczenie urządzenia nie tylko ułatwia nam to zadanie (nie mamy do czynienia z masą przyschniętych zabrudzeń), ale i jest konieczne ze względów zdrowotnych.
Pierwszym krokiem w czyszczeniu grilla gazowego jest tzw. “wypalanie”, a polega ono na tym, iż trzeba rozpalić grilla (i piekarnik na maksimum- jeśli go używaliśmy), by oczyścić go wstępnie przy użyciu wysokiej temperatury. Jeśli mamy grilla z pokrywą, należy ją zamknąć i rozgrzanego grilla wypalać przed minimum kilkanaście minut- do czasu, aż przestanie się z niego wydobywać dym. Wypalenie warto zrobić także przed pierwszym użyciem grilla, a więc tuż po jego zakupie. Po wypaleniu należy odczekać, by grill wystygł i dopiero na lekko ciepłym grillu wykonywać kolejne czynności czyszczenia.
Na początek warto umyć aromatyzer, czyli blachę, która znajduje się pomiędzy rusztem, a paleniskiem i aromatyzuje nam potrawy. To do niej ścieka tłuszcz i sok z warzyw oraz mięsa, trzeba więc umyć ją środkiem potrafiącym skutecznie eliminować tłuste zabrudzenia (sprawdzi się na pewno płyn do mycia naczyń). Następnie przy pomocy szczotki przystępujemy do wymiatania z rusztu oraz z piekarnika wszelkich przyschniętych i zwęglonych resztek jedzenia.
A co w przypadku, gdy grillowaliśmy dosyć dawno, a na ruszcie pojawiła się w międzyczasie rdza? Nie panikujmy. Warto na początek wykonać wyżej omówione czynności, a następnie umyć ruszt za pomocą delikatnej gąbki/ myjki z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń. Takie umycie powinno całkiem wyeliminować rdzę, ale warto także dodatkowo zabezpieczyć ruszt warstwą oleju- po wcześniejszym osuszeniu rusztu. Takie zabezpieczenie sprawi, iż rdzy będzie o wiele trudniej pojawić się na elementach grilla.