Wraz z decyzją o zakupie grilla gazowego, pojawia się pytanie, którego grilla wybrać i czym kierować się dokonując wyboru. Na naszym rynku od kilku lat trwa ekspansja firm produkujących grille gazowe. Landman, Weber, Campingaz, Cadac, Napoleon, Mastergrill, Gaspol, Outdoorchef, Grandhall, Viking czy Broil King, to firmy, których oferty konkurują ze sobą w walce o polskiego klienta.
Zasady działania i budowa wszystkich grilli gazowych jest bardzo podobna. Gazowe palniki, piekarnik wypełniony rusztami, pokrywa, półki boczne, korpus oparty na nogach lub kółkach, to elementy charakterystyczne dla wszystkich grilli gazowych. Czym więc kierować się decydując na zakup określonej marki grilla gazowego.
Oto kilka kryteriów ułatwiających ten wybór.
Wielkość grilla
Wielkość grilla uzależniona jest od ilości domowników na co dzień z niego korzystających, oraz od przypuszczalnej ilości gości z którymi mamy przyjemność często się spotykać. W tym wypadku mówiąc o wielkości grilla mamy na myśli rozmiar jego rusztów, na których przygotowujemy potrawy. Wielkość tą staramy się dobrać tak, aby można było podać przygotowane na grillu smakołyki jednocześnie wszystkim gościom. Często jednak wielkość grilla jest uzależniona od miejsca na tarasie, balkonie czy w altanie, które przeznaczamy na postawienie tam grilla. W tym wypadku kierujemy się wymiarami zewnętrznymi urządzenia. Warto też sprawdzić czy grill ma składane półki boczne, które mogą ułatwić jego ustawienie, oraz zmniejszając jego rozmiary ułatwiają przechowywanie np. w ciasnym garażu.
Jakość materiałów użytych do produkcji grilla
To bardzo ważne kryterium, które niektórzy stawiają na pierwszym miejscu. Jakość materiałów jakie użyto do produkcji ma ogromny wpływ na wygląd, bezusterkową eksploatację i niezawodność. Grill gazowy jest urządzeniem przeznaczonym do używania na zewnątrz, dlatego powinien być odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne i gotowy do użycia w każdym momencie. Z jakością ściśle wiąże się gwarancja jaką oferuje producent. Warto zapoznać się z warunkami gwarancji i sprawdzić terminy jej działania. Najlepsi producenci oferują nawet dożywotnie gwarancje na swoje produkty, i tym powinniśmy zaufać w pierwszej kolejności, ponieważ takie grille wykonane są z pewnością z najwyższej jakości materiałów.
Rozmiary szafki pod piekarnikiem
Większość grilli gazowych jest wyposażona w szafki znajdujące się pod piekarnikiem. Zwróćmy uwagę czy szafka jest na tyle głęboka aby zmieścić w niej 11 kg. butlę z gazem i dodatkowe akcesoria do grillowania. Oferowane na polskim rynku w systemie wymiennym butle z gazem nie będą ozdobą naszego grilla, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie schowanie jej za drzwiami szafki grilla. Butla schowana w szafce to także ułatwienie podczas przemieszczania grilla po ogrodzie czy tarasie.
Serwis i gwarancja
Sprawdźmy czy producent grilla gazowego, na którego się decydujemy zapewnia sieć serwisową dla swoich produktów, gdzie będziemy mogli dokonać przeglądów i ewentualnych napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych. Powinniśmy też sprawdzić dostęp do części zamiennych i terminy realizacji zamówień. Zakup grilla gazowego to inwestycja na kilka, a może nawet na kilkanaście lat, dlatego musimy mieć pewność, że z powodu braku serwisu i części zamiennych nasz grill po kilku latach używania nie będzie bezużyteczny.
Wygląd i design
To bardzo ważne cechy, oceniane indywidualnie przez każdego z nas. Grill gazowy po prostu musi nam się podobać, musi pasować do naszego otoczenia, odpowiadać naszym wyobrażeniom i budować nasz prestiż. Ponieważ będziemy z niego często i długo korzystali musi spełniać wszystkie wymagania jakie przed nim stawiamy. Wyposażenie podstawowe, możliwość zastosowania dodatkowych akcesoriów do grillowania, wygląd zewnętrzny, jego podstawowe i wyróżniające od innych funkcje dodatkowe skłaniają nas do wyboru konkretnego modelu grilla.