O to, czy rozpalanie grilla na balkonie w i parku jest legalne i czy można dostać za to mandat zapytaliśmy przedstawicieli straży pożarnej i straży miejskiej. I choć przepisy tego wprost nie zabraniają, okazuje się, że stróże prawa mogą nałożyć mandaty odwołując się do innych przepisów. Za pozornie “niewinne” rozpalenie grilla można więc dostać mandat nawet do kilkuset złotych. Poważniejsze mogą być konsekwencje zaprószenia ognia. Jak się okazuje, pożary wywołane grillowaniem nie należą do rzadkości, a sposób w jaki może do nich dojść… banalnie prosty.
Przy okazji dowiedzieliśmy się, gdzie legalnie można rozstawić grilla w warszawskich parkach.
Nie ma przepisów zabraniających wprost rozpalania grilla na własnym balkonie. Więc, zgodnie z zasadą “co nie jest zabronione, jest dozwolone”- można przenieść amerykańskie zwyczaje ogrodowe na polskie balkony. Wydaje się, że nic złego nie powinno się wydarzyć, ale strażacy znają inne historie, takie gdzie niestety doszło do pożaru. Usłyszeliśmy, że zgłoszenia do pożaru wywołanego rozpalaniem grilla na balkonie wcale nie są takie rzadkie. St. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik Komendanta Głównego Straży Pożarnej opowiedział nam w jaki sposób może dojść do zaprószenia ognia i ściągnięcia niebezpieczeństwa np. na mieszkanie sąsiadów.
Jednak robiąc to, sprawdźmy najpierw czy nie naruszamy: przepisów o ochronie przeciwpożarowej, regulaminu porządkowego (osiedla lub parku) czy kodeksu wykroczeń. Teoretycznie nie ma przepisu zabraniającego grillowania na głównej ulicy miasta, ale w praktyce… dostaniemy mandat. Jeśli towarzystwo bawiące się przy grillu na balkonie czy w parku będzie zbyt głośne, można poprosić o interwencję straż miejską. Mandatu nie będzie za grillowanie, ale za zakłócanie spokoju bądź picie alkoholu w miejscu publicznym – w sumie nawet kilkaset złotych.O tym, jak to wygląda w praktyce opowiedziała nam Monika Niżniak z warszawskiej Straży Miejskiej.
Trawnik pod blokiem nie jest najlepszym miejscem do rozstawienia grilla, ale wielu z nas chętnie zrobiłoby to w miejskich parkach. Aby to zrobić legalnie trzeba koniecznie sprawdzić regulamin parku. Stosowanie ognia jest zabronione zwłaszcza tam gdzie jest dużo drzew. W Warszawie jest jednak kilka miejsc, w których można to zrobić w majestacie prawa. Tam, gdzie nie niesie to ze sobą zagrożenia, miasto samo zachęca co grillowania a nawet rozpalania ognisk. Takie wyznaczone miejsca są szczególnie monitorowane, co zmniejsza ryzyko, że wydarzy się pożar. O tym gdzie można to robić w Warszawie opowiada Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika Urzędu m. st. Warszawy.