Czyszczenie i konserwacja grilla gazowego na okres zimowy.
Jesienna aura przypomina o zbliżającej się nieuchronnie zimie. Wielu z nas sezon grillowania ma już za sobą. Powinniśmy pomyśleć o przygotowaniu naszego grilla gazowego do dłuższej około półrocznej przerwy.
Proponujemy kilka pożytecznych wskazówek, które polecamy Państwu do wykonania, aby nasz grill przezimował w dobrej kondycji i służył nam jeszcze przez długie lata…
Krok 1: wypalanie
- Zapalamy wszystkie palniki naszego grilla i w temperaturze ok 250 0C. Wypalajmy przez ok 15 minut pozostałe na rusztach zanieczyszczenia organiczne. W wysokiej temperaturze pozbędziemy się resztek potraw, które przywierały do rusztów. Wysoka temperatura korzystnie wpływa również na oczyszczenie znajdujących się pod rusztem blach aromatyzerów, palnika, oraz dolnej części piekarnika.
Krok 2 : czyszczenie
- Opróżnijmy znajdującą się pod piekarnikiem rynnę ociekową i pojemnik, który gromadził nadmiar powstałego podczas grillowania tłuszczu.
- Używając szczotek stalowych i skrobaków czyścimy dokładnie obie strony rusztów, aromatyzerów, palników i wnętrze piekarnika. Po dokładnym wypaleniu będzie to bardzo proste ponieważ resztki te będą już pozbawione tłuszczu, więc suche i zwęglone.
Krok 3 : usuwanie zanieczyszczeń
- Wyjmijmy z grilla ruszty i aromatyzery, a zgromadzone w piekarniku pyły i zwęglone zanieczyszczenia usuńmy przy pomocy domowego odkurzacza, najlepiej kominkowego.
Krok 4 : konserwowanie
- Żeliwne ruszty grilla po dokładnym oczyszczeniu zabezpieczmy cienką warstwą oleju jadalnego. Możemy to zrobić przy pomocy atomizera z olejem lub dokładnej pędzelkiem sylikonowym. Połóżmy żeliwne ruszty w suchym miejscu z dala od wilgoci. Najlepiej je przechowywać w garażu lub w domu, gdzie przezimują w doskonałym stanie.
Krok 5 : mycie
- Plastikowe półki i wózek z kołami umyjmy letnią wodą z mydłem, a po wyschnięciu zabezpieczmy np. preparatem do czyszczenia kokpitów samochodowych.
- Stalowe części piekarnika, półki boczne oraz stalowe drzwi oczyszczamy przy pomocy dostępnych na rynku preparatów do czyszczenia wyrobów ze stali szlachetnej.
- Na okres zimowy zakręćmy butlę gazową, stanowiącą paliwo naszego grilla i odkręćmy z niej reduktor.
Krok 6 : przykrywanie
- Przykryjmy grill pokrowcem, spinając rzepy pod półkami, aby nie podwiewał kurz i śnieg. Ustawmy go w dowolnym miejscu naszego ogrodu, tarasu czy patio.
- Jeśli mamy dużo miejsca w garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym, postawmy tam naszego grilla gazowego. Z reguły pomieszczenia te są w okresie zimowym mocno zajęte. Opuśćmy więc składane boczne półki naszego grilla, dzięki czemu zajmie on dużo mniejszą powierzchnię. W tym celu wyjmijmy zawleczki blokujące boczne półki przed ich przypadkowym opuszczeniem i opuśćmy je wzdłuż bocznych ścian szafki grilla. Jeżeli nasz grill posiada kuchenką boczną, zabezpieczmy jej pokrywę przed przypadkowym otworzeniem.