Grille do ogrodu z roku na rok zyskują na popularności. Kto z nas nie kocha grillowania? Z pewnością nie ma dużo takich osób, a wręcz przeciwnie – Polacy uwielbiają grillować! Od majówki, aż po pierwsze jesienne chłody, nasze ogrody wypełnione są zapachami grillowanych potraw i głośnym echem rozmów towarzyskich. Ale grill grillowi nie równy i jeden lepiej, a inny gorzej sprawdza się w swojej roli. Zatem jaki grill ogrodowy kupić?
Rodzaje grillów ogrodowych
Najczęściej grille dzielimy ze względu na to, co wykorzystywane jest w nich jako paliwo – tak samo jest w przypadku grillów ogrodowych. Różne rodzaje tychże urządzeń mają wpływ na szybkość przygotowywania dań z grilla, ich smak, a nawet na sposób konserwacji i czyszczenia urządzenia. Najczęściej wyboru dokonujemy spośród grilli gazowych, elektrycznych lub oczywiście węglowych. Różnice są oczywiście także w wyglądzie grilli, ich powierzchni i cenie. Wybór jest tak szeroki, że każdy ma możliwość doboru czegoś dopasowanego do własnych potrzeb.
Grill ogrodowy elektryczny, gazowy, ceramiczny czy na pallet?
Zróbmy zwięzłe porównanie. Pierwszym z grilli jest grill ogrodowy elektryczny, czyli taki, który do wytwarzania ciepła używa, rzecz jasna, prądu. Grill elektryczny wymaga podłączenie go do źródła energii elektrycznej, najlepiej przedłużaczem z dobrą izolacją. Płyta do grillowania w grillach elektrycznych pokryta jest teflonem, a cała reszta ich konstrukcji niedużo różni się od wyglądu innych rodzajów grilli. Największą zaletą grilli elektrycznych jest możliwość regulowania temperatury oraz smak potraw – dania przyrządzane na takim grillu są bardzo soczyste, nie wysychają. Inna ważną cechą jest to, iż grill elektryczny nie wytwarza dymu, a więc można go postawić nawet blisko domu – grille takie ustawia się nawet na tarasach i balkonach. Grille elektryczne są ekologicznym rozwiązaniem.
Grille ogrodowe gazowe zyskują na popularności w naszym kraju, ale wciąż są najbardziej popularnym rozwiązaniem w Europie Zachodniej i w Ameryce. Grill gazowy to urządzenie, w którym źródłem ciepła jest w tym przypadku gaz i ważne by był on równomiernie rozłożony palnikami – na to trzeba zwrócić uwagę kupując grilla gazowego. Ponad palnikami znajduje się blaszana płyta (aromatyzer), na którą ścieka tłuszcz z potraw, a wytwarzający się niewielki dym sprawia, iż potrawy zyskują aromat i smak. Grill ogrodowy tego typu wyposażony jest w butlę gazową, może być także konieczność podłączenia go do sieci gazowej. Jego rozpalanie jest niezwykle łatwe, gdyż odbywa się za pomocą pokręteł – jak w kuchence gazowej. Wadą takich grilli jest natomiast ich dość skomplikowana konstrukcja w porównaniu z innymi rodzajami oraz spora waga.
Grille ceramiczne wykorzystują to, co znane było już ludziom w czasach prehistorycznych – cudowne właściwości gliny, która bardzo równomiernie rozprowadza ciepło i wpływa na smak przygotowywanych potraw, poprawiając ich walory. Od tamtych czasów poszliśmy dużo bardziej do przodu z technologią, jednak właściwości ceramiki są nadal wykorzystywane – teraz na najwyższym poziomie i w 100%. Głównymi zaletami grilla ceramicznego jest doskonała kumulacja ciepła, brak nagrzewania się zewnętrznej powierzchni grilla (co jest ważne chociażby ze względu na bezpieczeństwo dzieci), zużycie niedużej ilości węgla, możliwość grillowania bez względu na porę roku oraz zachowanie wszelkich walorów smakowych potrawy, która nigdy nie traci swojej soczystości i wagi. Bardzo dużą zaletą grilla ceramicznego jest także to, iż jest to grill wielofunkcyjny, który pozwala na pieczenie, grillowanie, a nawet wędzenie potraw.
Ostatnią z propozycji jest grill ogrodowy na pellet, a więc grill, który jako paliwo wykorzystuje eko-paliwo w postaci odpadów drzewnych. Jest to rodzaj paliwa, którego spalanie jest dużo mniej szkodliwe dla środowiska, niż chociażby spalanie węgla. Pellet wytwarza dużo mniej substancji smolistych i nie wytwarza dymu tak bardzo duszącego i piekącego jak dym pochodzący z węgla. Pellet to bardzo kaloryczne paliwo, dlatego można na nim grillować długo, a temperatury, jakie można osiągnąć mieszczą się zazwyczaj w przedziale od 80 do nawet 315 stopni Celsjusza. Grille na pellet bardzo szybko się czyści – spalone paliwo wpada do specjalnego pojemnika. Na takim grillu można z powodzeniem piec, grillować, a nawet wędzić. Inną zaletą grilla na pellet jest jego mniejsza cena niż np. grilla na gaz.
Grill do ogrodu – ranking grilli
Producentów grilli i różnych ich typów jest, jak widać, cała masa. To czy bardziej będzie nam odpowiadał grill ogrodowy na pellet, gazowy czy elektryczny zależy jedynie od warunków jakie posiadamy i ile pieniędzy możemy przeznaczyć na kupno i utrzymanie grilla oraz od tego co nam się podoba wizualnie.
Jeśli zastanawiasz się jaki grill do ogrodu najlepszy, podpowiadamy. Najbardziej polecanymi markami produkującym najwyższej klasy urządzenia są: grille Landmann, grille Napoleon, a także grille Broil King, Campingaz i Fiesta. Grille tych producentów zajmują zazwyczaj pierwsze miejsca we wszelkich rankingach porównawczych i są wybierane przez najbardziej wytrawnych miłośników grillowania, także profesjonalistów i kucharzy. To marki z długoletnim doświadczeniem w produkcji nowoczesnych grilli, które cechuje zastosowanie najlepszych rozwiązań technologicznych, dobry design i najlepsze materiały wykonania. Grille tych marek dostępne są w ofercie Polgrill.pl i szczególnie polecamy je, jeżeli chcecie cieszyć się grillowaniem na najwyższym poziomie, pełnym smaku i bezpiecznym.