Chemia, detergenty, zabronione i szkodliwe substancje- sporo tego wokoło nas, czyż nie? Dlatego będąc świadomym ich szkodliwego wpływu na zdrowie, warto na co dzień używać ich jak najmniej i tylko tam, gdzie jest to konieczne. Grilla możemy zdecydowanie przed ostrą chemią uchronić- jest wiele sposobów, by wyczyścić go po użyciu bez jej udziału. Będzie to miało dobry wpływ i na nasze zdrowie i na smak potraw, jakie będziemy przyrządzać podczas następnego grillowania.
Dlaczego po każdym użyciu trzeba jak najdokładniej wyczyścić grilla?
Trzeba sobie wziąć do serca to, iż grill po każdej biesiadzie powinien być zdecydowanie dobrze wyczyszczony i gotowy na nowe użycie. Jest to ogromnie ważne, gdyż po każdym przygotowywaniu na nim potraw zostaje na grillu wiele resztek z tychże dań, a także wiele tłuszczu, który wręcz oblepia powierzchnie grilla. Jeszcze podczas grillowania resztki takie ulegają zwęgleniu, a na skutek tego procesu uwalniają szkodliwe substancje chemiczne, które przedostać się mogą do żywności, jeśli niedokładnie umyjemy chociażby ruszty. A to może prowadzić do wielu dolegliwości, nawet narastających latami- zwłaszcza jeśli postępujemy tak regularnie, a więc przyrządzamy potrawy na nieprzygotowanym wcześniej, nie wyczyszczonym grillu. Grillowanie kolejnych potraw na przypalonym ruszcie to trochę jak jedzenie na nieumytych talerzach – ani zdrowe, ani smaczne.
Sposoby na czyszczenie grilla bez użycia chemii
Już nasze babcie znały całe mnóstwo sposobów na sprzątanie i czyszczenie przeróżnych powierzchni, bez użycia silnych detergentów. Niezawodna i zawsze obecna w każdym domu była oczywiście soda oczyszczona. By wyczyścić nią sprawnie ruszt, trzeba połączyć sodę wraz z wodą utlenioną- na tyle, by oba te składniki tworzyły gęstą papkę. Nakładamy ją na ruszt czy inną powierzchnię grilla, zostawiamy na kilka- kilkanaście minut (zależnie od tego jak bardzo brudna jest powierzchnia, którą chcemy wyczyścić). Do usunięcia pasy z sody i wody utlenionej można użyć dodatkowo druciaka, jednak najpierw należy ocenić jaką powierzchnię chcemy nim wyszorować- jeśli jest delikatna to całkowicie z tego zrezygnujmy.
Nieduże elementy grilla, głównie te zdejmowane- np. ruszt, możemy zanurzyć na kilka minut w wodzie z octem, a następnie rozprowadzić go po powierzchni czyszczonej za pomocą gruboziarnistej soli. To swoisty “peeling” dla brudu i dobry sposób na pozbycie się wszelkich tłustych i bardzo tłustych zabrudzeń.
Czyszczenie rusztu warto zacząć już w momencie, gdy jest on jeszcze dość gorący. Może się nam przysłużyć w tym celu nawet zwykła cebula. Cebulę trzeba przeciąć na pół, nadziać wypukłą częścią na widelec i pocierać nią ruszt, aż do jego całkowitego wyczyszczenia. To chyba jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na czysty grill.
Tak samo jak w czyszczeniu przydaje się zawsze soda, tak samo pomocna jest zwykła kuchenna sól. By wyczyścić za jej pomocą ruszt, należy położyć go na folii aluminiowej i obficie solą obsypać. By przyschnięte zabrudzenia efektywnie usunąć, należy następnie ruszt wraz z folią umieścić w piekarniku, ustawić temperaturę około 200 stopni i czekać do momentu, aż sól zbrązowieje. Następnie po wystygnięciu usuwamy sól, a ruszt wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Jak widać użycie detergentów jest czasem całkowicie niepotrzebne.