Jak piec na grillu gazowym? Można powiedzieć z pełną satysfakcją i zadowoleniem, że sezon grillowy rozpoczęliśmy już tej wiosny na całego. Nasze tarasy i przydomowe ogrody pachną w weekendy rybą, kiełbaskami, mięsami, szaszłykami i każdym innym pysznym jedzeniem, jakie tylko można przyrządzić na grillu. A prawda jest taka, że na grillu przyrządzić dziś można niemal wszystko – prawdziwi koneserzy grillowania robią nawet na nim desery! Dziś kilka rad dotyczących tego jak smacznie i zdrowo przygotowywać dania z grilla gazowego.
O grillu gazowym
Pisaliśmy już w jednym z poprzednich artykułów o zaletach grilli gazowych i o tym, iż wielu Polaków preferuje właśnie grillowanie na gazie. Dla przypomnienia:
– grill gazowy w najprostszy możliwy sposób się włącza i nagrzewa – działa jak kuchenka w kuchni, przekręcasz pokrętło, uruchamiasz gaz, regulujesz jego moc i gotowe,
– grillując na grillu gazowym nie musisz non stop nad nim stać (jak np. w przypadku grilla na węgiel) – nic się nie dymi, nie gaśnie, nie trzeba uzupełniać paliwa,
– możesz grillować w niemal każdych warunkach pogodowych – chłodny dzień czy lekki deszcz nie jest przeszkodą do grillowania na grillu gazowym,
– dania przygotowywane na grillu gazowym są niezwykle soczyste i posiadają bogate walory smakowo zapachowe, a to w dużej mierze dzięki tzw. aromatyzerowi, czyli blaszce, na która wytapia się tłuszcz, a para z soków z potrawy aromatycznie otula jedzenie.
Pieczenie na grillu gazowym
Grill gazowy daje nam możliwość grillowania na wiele sposobów, a ci, którzy są bardziej biegli w sztuce przyrządzania potraw z grilla wiedzą, ile technik jest do opanowania. Dania na grillu gazowym można chociażby piec bezpośrednio (to najpowszechniejsza metoda polegająca na przyrządzaniu potraw na ruszcie tuż nad palnikiem) lub pośrednio (to sposób na przyrządzanie chociażby mięs poprzez pieczenie ich przy udziale gorącego powietrza otaczającego danie- nie bezpośrednio na ruszcie).
Grillowanie bezpośrednie najlepiej zacząć od nasmarowania grilla cienką warstwą oleju roślinnego, by mięso czy inne potrawy nie przywierały. Gdy grill będzie odpowiednio rozgrzany, wystarczy położyć na nim potrawę, przygrillować ją z obu stron i gotowe – dziecinnie proste. Grillowanie pośrednie to trochę takie pieczenie z termoobiegiem – tak można to zobrazować. Piec pośrednio można przy użyciu brytfann czy specjalnych stojaków (są wyposażeniem chociażby grilli Broil King), a potrawy przyrządzane tym sposobem są niezwykle smaczne – zwłaszcza te odpowiednio zamarynowane i nasączane dodatkowo marynatą podczas pieczenia.
Najlepsze grille
Chcąc grillować na najwyższym poziomie, warto postawić na sprzęt, który takie właśnie grillowanie nam zagwarantuje. Na rynku jest wiele wysokiej klasy grillów gazowych – mogą to być zarówno grille gazowe wolnostojące jak i grille do zabudowy. Wiodącymi markami są bez wątpienia Broil King (bestsellerem wśród grilli gazowych jest w przypadku tego producenta chociażby grill Broil King Monarch 320 – średniej wielkości i niezwykle estetyczny), Landmann, Napoleon (tutaj hitem jest grill Napoleon Prestige Pro 825 RSIB- grill dla prawdziwych koneserów), Capingaz, Krampouz, Fiesta Gas Grills. Grillem, który cieszy się sporą popularnością i uznaniem jest także Broil King Signet 390, który pozwala spełnić niemal wszystkie marzenia o grillowaniu- wszechstronny i bardzo dobrze wyposażony. To oczywiście kilka przykładów, bo takich dobrym modeli jest dużo, dużo więcej.